Integratív Kazuisztika

A hétköznapi esetmegbeszéléseken, különösen testi betegségek esetén gyakran háttérbe szorul a klasszikus esetmunka, azt kiszorítja a technikai kazuisztika. A Bálint-módszer esetében a pszichológiai és orvos-beteg kapcsolati tényezők nagy hangsúlyt kapnak, azonban viszonylag háttérbe szorulhatnak a diagnózis és terápia fontos kérdései. A modern bio-pszicho-szociális szemlélet ugyanakkor integratív gyakorlatot követel meg, melyben a kapcsolati tényezők, a pszicho-szociális háttér, valamint a konkrét diagnosztikus és terápiás dilemmák ugyanakkora hangsúllyal szerepelnek.

Módszerünk az „integratív medicina” szülötte, mely tudatosan törekszik a biológia, a pszichés és a társas-társadalmi faktorok integrálására. A módszer a Bálint-csoport egyik tovább fejlesztett variációja, melyben a modern gyógyító gyakorlat nagyobb szerepet kap. A résztvevő „személyiségváltozása” (Bálint M.) itt inkább háttérbe szorul. Az integratív csoportos eljárás a multikondicionálisan meghatározott tartalmak (betegség, betegkörnyezet, diagnosztika, betegmagatartás, gyógyító gyakorlat, gyógyítási környezet, ellátók kooperációja és kompetenciája, tudományok állása) integratív szemléletére, feltérképezésére helyezi a hangsúlyt. Alapvető elem a holisztikus szemlélet, mely a biológiai, pszichés és szociális rendszerek regulációját, ill. egyensúlyát centrális témaként kezeli.

Az eljárás másik központi fogalma a „Passung” (Uexküll), a kliens és a segítő „közös valósága”, mai fogalmaink szerint az orvos-beteg-adherencia világa.

Az asszociatív munkamód és a csoportdinamika szintén lényeges eleme a módszernek, de részben strukturáltabb formában, mint a Bálint csoportban. Ebben is meghatározó a csoport „pszichológiai laboratórium” jellege, vagyis hogy a csoport résztvevői egy előre meghatározott működési minta mentén részesei a csoport folyamatainak. A módszer számos, a tréning-képzésekből átvett elemet tartalmaz ( akvárium-technika, reflektív csoport ,stb.), a csoportot a moderátor vezeti.

Dr. Harrach Andor

A Társaság elnöke

Az Integratív Kazuisztikáról a gyakorló orvos, segítő szemével

  Napjainkban az orvoslásban, de a szociális és lelki segítés terén is a gyógyítóknak, segítőknek emberfeletti kihívásokkal kell szembenézniük. A kidolgozatlan és így kialakulatlan együttműködési és ellátási protokollok ellenére a mindennapokban integrált, tehát szocio-pszicho-szomatikus ellátásra szoruló betegekkel, kliensekkel találkoznak, akik számára jó esetben egyedileg kialakított szakmai együttműködések jönnek létre. Szerencsére …

Posted in Események, Integratív kazuisztika | Tagged , , | Az Integratív Kazuisztikáról a gyakorló orvos, segítő szemével bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Az IK-műhely

Az IK-műhely Harrach Andor Bevezetés az IK elméletébe Információk a módszer működéséhez Az IK csoport menete – össz. 90 perc: Bemutatkozás Az önkéntes esethozó megállapítása, majd két megfigyelő felkérése a külső körből Az eset elmondása (10 – 15 perc) A kérdések, melyeket a csoportvezető (k) tesz fel a résztvevőkhöz az …

Posted in Események, Integratív kazuisztika | Tagged , | Az IK-műhely bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Pszichoszomatikus integratív esetmunka új módszertana csoportban

  Workshop: a Magyar Pszichiátria Társaság Kongresszusának (2014. január 22-25) előkongresszusa keretében január 22-én 14-17 óráig. Helyszín: 1123 Budapest Kongresszusi Központ, Jagelló út 1-3. A műhely a kongresszustól független is látogatható. Részvételi díj önállóan 6000,- Ft.,  kongresszusi regisztráció keretében 3000,- Ft. Info: MPT honlapja, ill. 06-30-850 9602. Dobó Katalin, Eörsi …

Posted in Események, Integratív kazuisztika | Tagged , , | Pszichoszomatikus integratív esetmunka új módszertana csoportban bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva